Direct naar inhoud

Actie tegen fietsdiefstal

Gepubliceerd op:

Fietsdiefstal blijft een groot probleem in Nederland. Uit de Veiligheidsmonitor 2025 van het CBS blijkt dat 4,9% van de Nederlanders van 15 jaar en ouder slachtoffer is geweest van fietsdiefstal. Ter vergelijking: in 2023 was dit 5% en in 2021 3,8%.

Naast het aantal slachtoffers keek het CBS ook naar het aantal gestolen fietsen. Mensen kunnen namelijk meer dan één keer per jaar diefstal ervaren hebben. In 2025 bedroeg het aantal ondervonden fietsdiefstallen in Nederland 6,4 per 100 inwoners. Dat komt neer op ongeveer 900.000 gestolen fietsen per jaar.

Veiligheidsmonitor 2025 – 5.1.1. Slachtoffers traditionele criminaliteit

Toch doet maar een klein deel aangifte: in bijna 87.000 gevallen (ruim 11,5%) werd de diefstal bij de politie gemeld. Dit is iets meer dan in 2024 en 40% meer dan in 2020. Meer dan de helft van de mensen zet hun fiets in een bewaakte stalling wanneer die mogelijkheid er is.

Veiligheidsmonitor 2025 – 5.4.1. Melding en aangifte

6 t/m 19 april: actieweek tegen fietsdiefstal

Elke dag worden er 200 tot 300 e-bikes gestolen. Daarom richt de campagne in de week van 6 tot 10 april 2026 zich speciaal op het voorkomen van e-bike diefstal. In steden als Amsterdam, Den Bosch, Den Haag, Groningen en Zwolle zijn preventieteams actief. Landelijk is de campagne te vinden op social media, met de campagneleus Staat-E-lekker.

De oproep? Gebruik bij het stallen van je fiets altijd een tweede slot en zet je fiets ergens aan vast. De campagne is een initiatief van Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit, waarin betrokken partijen waaronder de Fietsersbond samenwerken tegen fietsdiefstal. Meer informatie en actiematerialen zijn te vinden op de campagne website.

Fietsdiefstal voorkomen?

De Fietsersbond steunt de actieweek en benadrukt het belang van een tweede slot. Andere belangrijke maatregelen zijn: voldoende bewaakte stallingen, daadwerkelijke aandacht van de politie, een betere registratie van verkochte fietsen en een sneller aangifteproces.

In onderstaande video geeft TestKees tips om je fiets beter te beschermen tegen fietsdiefstal.

Ingesloten inhoud van YouTube overslaan
Bekijk op YouTube
Ingesloten inhoud van YouTube overgeslagen.

Deel deze pagina

Een lijst met artikelen

  • Tegenvaller voor fietsers in Groningen: geen tijdelijke brug

    Minister Karremans ziet af van een tijdelijke brug tijdens de bouw van de nieuwe Gerrit Krolbrug. Fietsers in Groningen moeten jarenlang flink omrijden.

    Gepubliceerd op:
  • Fietstunnel F2 bij Zaltbommel geopend

    De nieuwe fietstunnel onder de N322 bij Zaltbommel is vorige week feestelijk in gebruik genomen. De belangrijke schakel van de doorfietsroute F2 naar Den Bosch is het resultaat van jarenlange inzet door de Fietsersbond.

    Gepubliceerd op:
  • Getest door Iedereen Mobiel: telefoonhouders

    Astrid, Marijke en Peter van de community Iedereen Mobiel testen verschillende modellen telefoonhouder op verschillende fietsen. 

    Gepubliceerd op: