Direct naar inhoud

Burgemeester Boris wil ‘mini-Hollands’

Gepubliceerd op:

Londen omarmt de fiets en investeert de komende tien jaar bijna een miljard pond in de fiets. De Nederlandse aanpak wordt in The mayor’s vison for cycling in London uitdrukkelijk als voorbeeld genoemd.

‘Ik wil dat fietsen gewoon wordt, een onderdeel van het dagelijks leven. Ik wil dat het iets is wat je in je gewone kleren kunt doen, iets waar je amper over na hoeft te denken’, schrijft burgemeester Boris Johnson in zijn voorwoord van zijn vandaag (7 maart) gepresenteerde plannen voor het fietsen in Londen.

Mass cycling nation
Nu is de fiets volgens Johnson nog vaak het domein van in sportkleding gehulde fanatieke fietsers of van hippe en jonge fixie-rijders. Hij wil meer gewone fietsers op degelijke rijwielen zoals je die in Nederland ziet. Nederland wordt in The mayor’s vison for cycling in London een ‘mass cycling nation’ genoemd.

Dutch-style
Om het alledaagse fietsen mogelijk te maken, investeert Londen in Dutch-style vrijliggende fietspaden. En er komen routes die vaak parallel lopen aan bekende metro- en buslijnen. Zo is het voor nieuwe fietser gemakkelijker om de weg te vinden, want de loop van de bekende ov-lijnen is stevig verankerd in de hoofden van de inwoners van Londen. De belangrijkste route is volgens Johnson de Crossrail, een veelal vrijliggend fietspad dat 15 mijl lang van de suburbs in het west naar het hart van de stad, the City, Canary Wharf en Barking zal lopen.

Mini-Hollands
Johnson wil ook dat drie stadsdelen veranderen in ‘mini-Hollands’. In de staddelen buiten het centrum wordt weinig gefietst en daar is dus veel winst te behalen. Met grote investeringen in kleine gebieden verwacht Johnson snel grote veranderingen teweeg te kunnen brengen. ‘Het idee is dat deze gebieden na verloop van tijd net zo fietsvriendelijk worden als hun Nederlandse tegenhangers.’ Het gaat er vooral om autoritjes binnen het stadsdeel te vervangen door fietsritten. De centra moeten zo worden ingericht dat het prettig is voor fietsers.

Stallingen
Onze enorme stationstallingen zijn ook niet onopgemerkt gebleven in Londen. Voor de forensen moet er bij een station ‘a Dutch-style cycle super hub’ komen met parkeerplaatsen voor duizenden fietsen. In totaal komen er in drie jaar in Londen 80.000 fietsparkeeerplaatsen bij.
Johnson schrijft in  het voorwoord dat de investeringen niet alleen goed zijn voor de fietsers. Iedereen heeft er baat bij: de lucht wordt schoner en de openbare ruimte prettiger. ‘It means new life, new vitality and lower crime on underused street’. En wat vinden fietsers van de plannen? ‘It’s very impressive stuff’, volgens een fietsblogger uit Londen.

Lees ook: De internationale cycling class

Foto’s: (c) Transport for London

Categorieën